STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2006.12.09 Wyjazd do Niepokalanowa i Kampinosu - śladami Jana Pawła II

Na sobotę 9-go grudnia 2006 r. zaplanowaliśmy wyjazd do Niepokalanowa. Stawiliśmy się o ósmej rano przy naszym kościele i skupiliśmy się jak zawsze wokół figury Matki Bożej, aby pomodlić się o pomyślność naszej pielgrzymki. Głównym jej organizatorem i przewodnikiem był ksiądz Piotr, który kończył niższe seminarium O.o. Franciszkanów właśnie w Niepokalanowie.



Przed dziesiątą dotarliśmy własnymi samochodami na miejsce i mieliśmy jeszcze sporo czasu przed Mszą, aby rozejrzeć się w dobrze zaopatrzonej klasztornej księgarni.

 


O dziesiątej uczestniczyliśmy w Mszy Św. w Bazylice Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask (nazwa pochodzi od św. Ojca Kolbe). Zostaliśmy ciepło przywitani przez Ojca Kustosza Sanktuarium jako grupa „spod warszawskich Kabat”. Mszę współcelebrował ksiądz Piotr; Sebastian, Krzyś i Mikołaj służyli jako ministranci, a schola Maćka śpiewała pięknie.

Po Mszy udaliśmy się do sali, gdzie od wielu lat można oglądać „Panoramę Tysiąclecia” – pochód postaci wielkich Polek i Polaków opatrzony komentarzem lektora. Była to lekcja historii dla najmłodszych i powtórka dla starszych.

Piotr przygotował dla nas materiał o pielgrzymce Jana Pawła II do Niepokalanowa w 1983 roku. Czarno-biały film pozostawiony w większości bez komentarza przeniósł nas 23 lata wstecz w czas stanu wojennego. Wokół nas widzieliśmy twarze Polaków pełne wyczekiwania i nadziei. Helikopter z Ojcem Świętym ląduje na ziemi Niepokalanowskiej i wkrótce zgromadzony tłum wsłuchuje się w mocne słowa Papieża:

„Zgromadzeni w Niepokalanowie na wielkim narodowym dziękczynieniu za wyniesienie do chwały ołtarzy świętego Maksymiliana Marii – naszego rodaka, świadka naszego trudnego wieku, męczennika, pierwszego świętego z rodu Polaków w drugim tysiącleciu – pragniemy wzbogacić chrześcijańskie dziedzictwo polskości o przejmującą wymowę Jego czynu oświęcimskiego:

<< Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!>>

Drodzy Bracia i Siostry!

Ewangeliczny program.

Trudny program – ale możliwy.

Program nieodzowny.”


Umęczeni stanem wojennym Polacy zostali wezwani do trwania w miłości i do pokojowych rozwiązań. Jakże odważne i konsekwentne było powtórzenie wezwania świętego Pawła właśnie w tym momencie dziejów!

 

 

Słowa Papieża sprzed 23 lat uprzytomniły nam, że „dojrzewanie w miłości Ojca Maksymiliana dopełniło się ostatecznie przez czyn oświęcimski” i że dojrzewanie to było w sposób szczególny związane z Niepokalaną Służebnicą Pańską.

Muzeum Ojca Maksymiliana Kolbe

Muzeum to wywarło na nas wielkie wrażenie. Maksymilian Kolbe był prekursorem całkowitego oddania się Maryi – powojenni prymasi Polski kontynuowali tę ideę.

 

W 1927 roku Maksymilian zakłada klasztor. Wszystko zaczęło się od małej figurki Matki Bożej w szczerym polu. Z czasem powstało tu całe miasto ze stolarnią, piekarnią, strażą pożarną, warsztatami pracy, szkołą zegarmistrzowską. Przed wojną przebywało w klasztorze prawie 700 zakonników. Byliśmy pod wrażeniem talentów logistycznych Ojca Maksymiliana - stworzył przed wojną prawdziwe imperium medialne. Takie pisma jak: „Rycerz Niepokalanej” i „Mały Dziennik” rozchodziły się w milionach egzemplarzy. Działało Radio Niepokalanów, w planach były telewizja i lotnisko.

Puszcza Kampinoska

Pożegnaliśmy Niepokalanów i ksiądz Piotr poprowadził nas swoimi szlakami wprost do leśniczówki Hanny i Marka Delesów w Puszczy Kampinoskiej przy ośrodku dydaktycznym „Granica”. Zostaliśmy ugoszczeni (prawie 40 osób) królewskim obiadem – zupą grzybową i zrazami z dziczyzny. Zwiedziliśmy Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego z jego stałą ekspozycją fauny i flory – przepiękny drewniany dom w stylu narodowym nawiązującym do dworków szlacheckich.

 


A potem już z powrotem do leśniczówki, gdzie czekało na nas rozpalone ognisko. Po kiełbaskach i herbacie jako zgrana, mocna grupa odśpiewaliśmy ochoczo repertuar scholi, piosenki harcerskie, Bułata Okudżawy (Maciek nawet po rosyjsku) i oczywiście polskie hity rockowe. Wieczór grudniowy był dla nas łaskawy, ognisko ogromne, humor nas nie opuszczał, tylko ten Okudżawa nastroił nas nostalgicznie… Umówiliśmy się na wspólne kolędowanie w święto Trzech Króli i ruszyliśmy naszymi wehikułami w kampinoskiej mgle w kierunku podwarszawskich Kabat.

 

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
marzec, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0607