STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2021.12.11 Rekolekcje adwentowe

 

11 grudnia 2021 był dniem skupienia grupy Santo Subito - naszymi rekolekcjami adwentowymi, które prowadził opiekun duchowy grupy Ksiądz Maciej Smoliński. W ubiegłym roku planowaliśmy też takie spotkanie rekolekcyjne, ale niestety nie odbyło się z uwagi na pandemię Covid 19. Cieszyliśmy się, że teraz po roku zachowując wszystkie środki ostrożności mogliśmy się spotkac i wysłuchać słowa Bożego.

 

Nasze adwentowe czuwanie miało miejsce w wigilię niedzieli Gaudete - niedzieli różowej symbolizującej radość oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.

 

Spotkanie rozpoczęliśmy mszą świętą. Ewangelia św. Mateusza, której wysłuchaliśmy, opisywała drogę Piotra, Jakuba i Jana z Panem Jezusem na górę Tabor i Jego przemienienie w chwale ukazujących się proroków Eliasza i Mojżesza. Głos z nieba "Oto Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie" umocnił wiarę apostołów. Uczniowie schodzący z góry Tabor, choć jeszcze pełni wątpliwości, szli za swoim Mistrzem. Śladami Pana Jezusa podążał Jan Chrzciciel i to  własnie Jego postaci poświęcone było nasze spotkanie rekolekcyjne.
Przypomnijmy, że trzecim zwiastowaniem  archanioła Gabriela (po zwiastowaniu Miriam, Najświętszej Marii Pannie, że będzie matką i po zwiastowaniu Św. Józefowi woli Bożej) była zapowiedż kapłanowi żydowskiemu Zachariaszowi, że mimo podeszłego wieku on i jego żona Elżbieta zostaną rodzicami chłopca, pózniejszego apostoła Jana Chrzciciela.

 

Ksiądz Maciej przybliżył nam sylwetkę tego świętego, przytaczając wiele faktów z Jego  życia. Jan Chrzciciel prowadził ascetyczne zycie, uczył innych ascezy i modlitwy. Pragnął doprowadzić Faryzeuszy i grzeszników  do zmian w ich życiu. Cieszył się autorytetem wśród ludzi prostych i wykształconych, nawet Herod czasami był zaintrygowany jego naukami. Jan Chrzciciel uczył, aby chrześcijaństwo było jednoznaczne, nie uznawał półsrodków. Uczył pokory, umiejętności nazywania zła po imieniu bez względu na osobę. Głosił proste i jasne reguły pomocy bliżniemu i umiejętności dzielenia się tym co mamy. A gdy pytały go tłumy "Cóż mamy czynić? On im odpowiadał: Kto ma 2 suknie, niech się podzieli z tym, który ich nie ma, a kto ma żywność niech to samo czyni." Radził celnikom, którzy przyszli przyjąć chrzest "Nie pobierajcie więcej ponad to co wam wyznaczono" a żołnierzom: "Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie". Jan Chrzciciel zdawał sobie sprawę,ze nie wszyscy są idealni, nie wymagał od ludzi rzeczy niemożliwych, nauczał ich, aby byli porządni, uczciwi i sprawiedliwi.

 

Jakże aktualne jest to przesłanie w naszej skomplikowanej rzeczywistości mimo upływu dwóch tysięcy lat.
Jan Chrzciciel był łącznikiem między Starym i Nowym Testamentem. Uczmy się  mądrości i duchowości od tego Świętego znad Jordanu.
 
Po wysłuchaniu nauki rekolekcyjnej i po zakończeniu mszy świętej uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu i każdy z nas w skupieniu i wyciszeniu mógł pomodlić się w intencjach, z którymi przyszliśmy do Domu Bożego.

 

Nasze spotkanie rekolekcyjne zakończyliśmy odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Rozważania  poświęcone postaci Jana Chrzciciela będą dla nas wskazówką do dalszej pracy nad sobą, bo przecież nie wymagał On od innych rzeczy niemożliwych, a takich którym mogą sprostać.  

Bóg zapłać Księże Macieju za prowadzenie nas ścieżkami tego Świętego.


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
lipiec, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0317