STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2021.09.18 Zwiedzanie muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

 

8 września 2021 udaliśmy się  do Muzeum  Jana Pawła II i Prymasa  Wyszyńskiego. Muzeum mieści się w pierścieniu Świątyni Opatrzności Bożej i jest najwyżej usytuowanym muzeum w Polsce (8.piętro ).

Muzeum przedstawia nam historię dwóch wspaniałych Polaków: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego na tle stulecia, w którym żyli, tj. od roku 1901 (narodziny Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Losy obu patronów Muzeum były ściśle związane z historią kościoła i historią Polski w tamtym okresie.


Zwiedzanie wystawy jest oparte na planie koła, które  jest podzielone na kolejne etapy życia Karola Wojtyły-Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Już na wstępie zwiedzania mamy wrażenie jakbyśmy byli obecni na Placu Zwycięstwa w Warszawie podczas I pielgrzymki papieskiej 2.06.1979 roku, stali blisko Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego i wsłuchiwali się w słowa papieskiego przesłania.

 


Rozpoczynamy zwiedzanie od  części nazwanej DOM, w której oglądamy fotografie z Zuzeli - miejsca narodzin Stefana Wyszyńskiego i Wadowic - miejsca narodzin Karola Wojtyły. Obu patronów dzieliło 19 lat różnicy. Stefan Wyszyński urodził się w 1901 roku pod zaborem rosyjskim, Karol Wojtyła w 1920 roku w Polsce leczącej rany po rozbiorach. Mamy okazję zobaczyć fotografie Karola i Stefana z dzieciństwa, ich świadectwa szkolne, świadectwo chrztu Stefana Wyszyńskiego  oraz pamiątki z domów rodzinnych. Obaj byli wychowani w wierze katolickiej, a ich domy wypełnione ciepłem i miłoscią.


Wystawa pokazuje nam kolejne lata życia Stefana Wyszyńskiego, jego młodośc w czasach głębokiego bolszewizmu (rok 1910 - pobyt w Andrzejowie, 1912 - przyjazd do Warszawy, 1917- pobyt w Łomży). W roku 1918 - Stefan Wyszyński przyjmuje szaty kapłańskie i rozpoczyna posługę duszpasterską. W roku 1924 ogłasza Timete Deum - to 10 przykazań skierowanych do katolika, jakże aktualnych także dzisiaj.


Równocześnie podążamy za młodymi latami Karola Wojtyły, które przypadły na okres Młodej Polski i śledzimy jego losy szkolne, przyjażń m.in z Julianem Kydryńskim, Mieczysławem Kotlarczykiem i Janem Tyranowskim, zauroczenie poezją i teatrem. Mamy okazję zobaczyć unikalne zdjęcie młodego  Karola zrobione w atelier fotograficznym Pawła Bielca w Krakowie i zobaczyć także wyposażenie  tego atelier, w tym oryginalny stuletni aparat fotograficzny, którym fotografował Karola Wojtyłę i jego przyjaciół.

 


 

Dalsze sale Muzeum są poświęcone okresowi tuż przed wybuchem II wojny światowej, a więc widzimy wzruszające zdjęcie z 1939 roku grupy przyjaciół Stefana Wyszyńskiego, z których znaczna część zginęła potem w obozie koncentracyjnym w Dachau. Wybuch II wojny światowej zastaje Stefana Wyszyńskiego we Włocławku. Gdy okazuje się, że jest poszukiwany przez gestapo udaje się do Wrociszewa, gdzie mieszkał jego ojciec, potem do majątku Zamojskich w Kozłowce, gdzie cudem unika śmierci. Oglądamy nieliczne wzruszające pamiątki z tego tragicznego okresu. Od 1942 Stefan Wyszyński pełni obowiązki kapelana Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy. Bierze czynny udział w Powstaniu Warszawskim, niesie pomoc powstańcom, pomaga w ewakuacji powstańców po upadku powstania. W Laskach spotyka  Elżbietę Różę Czacką - osobę wyjątkową, niezłomną mimo swojego kalectwa i mimo arystokratycznego pochodzenia bardzo skromną. Możemy zobaczyć kilka pamiątek po Niej, m.in skromny habit, opaskę na oko, rękawiczki. Czas wojenny dla młodego Karola Wojtyły to jego ciężka praca m.in w kamieniołomie, śmierć ojca, walka o przetrwanie przy zachowaniu godności.


Kolejna sala Muzeum z obciętymi pniami drzew symbolizuje czas powojenny :odcinanie korzeni przez komunistów i niezłomność Polaków w tych trudnych latach.

Dalsze sale Muzeum przypominają powojenne losy Stefana Wyszyńskiego w tym internowanie, prześladowania w latach 1952-1956. Rok 1953 - znamienne słowa: Rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara składać nam  nie wolno - Non Possumus! Słyszymy fragmenty przemówienia Władysława Gomułki atakującego kościół, a z drugiej strony fragmenty przesłania Stefana Wyszyńskiego.

Kolejno śledzimy losy obu patronów, dzieje ich pielgrzymowania w trudnych latach PRL, w tym jakże ważne Śluby Jasnogórskie (1956r.) i aktywny udział w pracach Soboru Watykańskiego (1962-1965).
Wreszcie rok 1978 - niespotykana radość z wyboru Karola Wojtyły jako papieża. Zdjęcia, artykuły prasowe, pamiątki z tego okresu. Pontyfikat Jana Pawła II. Czas Solidarności i stanu wojennego. Wspomnienie Księdza Jerzego Popiełuszki.
 

Następna sala - Pokój Łez -czas refleksji Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej. Naszą uwagę zwraca imponujących rozmiarów łódż nawiązująca do łodzi Piotrowej, a jej przełamanie pośrodku to nawiązanie do śmierci Stefana Wyszyńskiego i zamachu na Jana Pawła II.

Dalsza  część ekspozycji to wspomnienia dotyczące ostatnich lat pontyfikatu Jana Pawła II i jego odejścia do Domu Pana. Możemy obejrzeć m.in kopię kapy, w której Jan Paweł II otwierał Drzwi Święte z okazji rozpoczęcia III tysiąclecia. Fragmenty filmu przypominają nam pogrzeb Jana Pawła II.

Wystawę zamyka sala Dekalog, w której Stefan Gierowski pokazuje 10 przykazań w wersji malarskiej.
 

Zwiedzanie Muzeum jest bardzo dobrą okazją do przybliżenia wizerunku obu Patronów i pokazania ich drogi życiowej w burzliwych czasach zaborów, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w czasach głębokiego PRL, Solidarności i nowej Polski.
 
Muzeum zwiedzaliśmy  tydzień po beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego i siostry Czackiej, która długo pozostanie w naszej pamięci.
 


Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Polakowi - zastępcy dyrektora Muzeum za poświęcony nam czas, oprowadzenie nas po Muzeum i tak wiele ciekawych informacji o życiu patronów Muzeum, które z pasją  nam przekazał.
 

GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
marzec, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0616