STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2020.09.19 Wyjazd do Zuzeli

 

W piękny, słoneczny dzień 19.września 2020 r wybraliśmy się do Zuzeli-małej wsi w powiecie ostrowskim w województwie mazowieckim, w której 3 sierpnia 1901 roku przyszedł na świat Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński.

 

 

W naszą pielgrzymkę do Zuzeli wyruszyliśmy po długiej przerwie ograniczania kontaktów bezpośrednich wymuszoną pandemią koronawirusa. Radość ze spotkania była zatem wielka i ubrani w maseczki ochronne jechaliśmy razem z naszym opiekunem duchowym księdzem Maciejem w rodzinne strony Prymasa.

 

Nasze zwiedzanie Zuzeli rozpoczęliśmy od kościoła parafialnego pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Przewodnikiem był proboszcz Janusz Krysztopa, który bardzo ciekawie opowiedział nam o historii kościoła i życiu Stefana Wyszyńskiego.

 

 

Tuż przy ołtarzu głównym można zobaczyć chrzcielnicę, przy której był ochrzczony Stefan Wyszyński, a po drugiej stronie ołtarza obraz Najświętszej Marii Panny. Chrzcielnica i obraz z wizerunkiem NMP to ocalałe pamiątki przeniesione ze starego kościoła do obecnego kościoła neogotyckiego. Nad chrzcielnicą widzimy portret Stefana Wyszyńskiego. Uwagę naszą zwracają także 2 herby: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego i znamienne słowa „Jednemu Bogu przez Maryję - Maryjni Pasterze" i „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję".

 

 

Obaj nasi wielcy Polacy i Jan Paweł II (Totus Tuus) i Stefan Wyszyński (Soli deo per Miriam) swoje życie powierzyli opiece Matce Bożej.

 

W kościele mogliśmy podziwiać witraże obrazujące drogę Stefana Wyszyńskiego do świętości począwszy od lat dziecięcych, lata szkolne, naukę w seminarium, posługę kapłańską aż do ostatnich lat życia. Na ostatnim z witraży znajdujemy takie słowa podziękowania: „Gdyby nie było Twojej wiary, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia Matce Kościoła, nie byłoby na Stolicy Piotrowej papieża Polaka, czcigodny, umiłowany Księże Prałacie."

 

 

Po zwiedzaniu kościoła i indywidualnej modlitwie uczestniczyliśmy w eucharystii, która odprawił nasz ksiądz Maciej. Punktem wyjścia do rozważań była ewangelia św. Łukasza o siewcy i o ziarnach spadających na ziemię. Tym ziarnem, które może nas przemienić jest słowo Boże. Jeśli zakiełkuje w nas może zmienić nasze życie, naszą psychikę, spojrzenie na otaczający świat. Może otworzyć nasze oczy na to co naprawdę jest ważne. W swoim kazaniu ksiądz Maciej przypomniał nam jak owo ziarno kiełkowało i wydawało plony w życiu Stefana Wyszyńskiego mimo wielu trudnych momentów, aresztowań, pobytów w miejscach odosobnienia, szykan.  Prymas Stefan Wyszyński miał zdolność wzniesienia się ponad własną krzywdę, wybaczenia prześladowcom, a czas odosobnienia to zrodzenie się w jego sercu wielu idei, np. 9 letniej nowenny przygotowującej do obchodów tysiąclecia chrztu Polski.

 

 

W swoim życiu Prymas Tysiąclecia dał wiele przykładów jak można zło, nienawiść przemienić w dobro, jak można nawet w chwilach bardzo trudnych i tak po ludzku beznadziejnych pielęgnować ziarno Słowa Bożego, aby wydało owoc w przyszłości.

 

W ABC krucjaty miłości społecznej znajdziemy takie słowa Stefana Wyszyńskiego: „Szanuj każdego człowieka, bo żyje w nim Chrystus, bądź wrażliwy na drugiego człowieka - twojego brata.

 

 

W Zuzeli Prymas Tysiąclecia spędził 9 lat i było to beztroskie, szczęśliwe dzieciństwo. Wzrastał w kochającej się rodzinie. Ojciec był organistą w miejscowym kościele, matka zajmowała się wychowywaniem dzieci.

 

 

Mieliśmy okazję zwiedzić domek - muzeum lat dziecięcych prymasa. Tutaj zgromadzono pamiątki rodziny Wyszyńskich. Po przekroczeniu progu czujemy się tak jak byśmy przenieśli się do początku XX wieku i za chwilę usłyszymy gwar dziecięcy, mama Stefana poczęstuje nas obiadem, a tata pokaże nam jedną ze zgromadzonych książek.

 

Uwagę zwracają 2 obrazy na ścianach pokoju: obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej. To właśnie te 2 obrazy: „Białej Pani" i „Czarnej Pani" wiszące w rodzinnym domu przywoływał w swojej pamięci Stefan Wyszyński. Ojciec małego Stefana pielgrzymował do Częstochowy, matka do Wilna a wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej i Jasnogórskiej w jednym domu łączyły Polskę pod dwoma zaborami.

 

 

Odwiedzamy izbę klasową z ławkami, podręcznikami, pamiątkami szkolnymi. Na ścianach portret Imperatora Mikołaja. Niektórzy z nas pamiętają jeszcze klasy z takimi starymi ławkami i kałamarzami. Ot wracają wspomnienia.

 

 

Pielgrzymka dała nam możliwość odwiedzenia miejsca urodzin i szczęśliwego dzieciństwa Stefana Wyszyńskiego, poznania wielu faktów z jego życia. Była także okazją do indywidualnej modlitwy w intencjach, które przywieźliśmy w naszych sercach. Nasi koledzy Basia i Piotr wzruszeni odnaleźli grób rodzinny na miejscowym cmentarzu

 

Po pysznym obiedzie w Broku w dobrych humorach wróciliśmy do Warszawy.

 

 

Dziękujemy Piotrowi za zorganizowanie naszej pielgrzymki, a naszemu księdzu Maciejowi za opiekę duchową i piękna eucharystię z przesłaniem dla nas.

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0645