STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2015.10.03 Coroczna Pielgrzymka na Jasną Górę

 

3 października – jak co roku – wyruszamy na Jasną Górę śladami św. Jana Pawła II. Po krótkiej modlitwie przed kapliczką odjeżdżamy autokarem o 7.15 w 28 osób. Dziś pierwszy raz dołączył do nas Francuz Bertrand z synkiem Wiktorem – obaj jednak znakomicie mówią po polsku.

 

 

Czas podróży wykorzystujemy oczywiście na śpiewanie Godzinek i oglądanie filmów z papieskich pielgrzymek w latach  1995 i 1997. Trzeba przypomnieć, że wizyta 22 maja 1995 trwała tylko 10 dziesięć godzin i była etapem podróży do Czech. Papież odwiedził wówczas jedynie Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec, wołając głośno o ludzi sumienia i wskazując wyraźnie na szerzącą się w kraju nietolerancję wobec osób wierzących – w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu. Kontekstem tych słów i wyboru miejsc była ówczesna sytuacja polityczna: półtora roku wcześniej władzę odzyskali postkomuniści. Podróż apostolska w 1997 trwała już co prawda 11 dni (31 maja – 10 czerwca), lecz Jan Paweł II pominął w jej trakcie Warszawę – siedzibę centrolewicowego rządu i postkomunistycznego prezydenta Kwaśniewskiego. Wziął za to udział w 46. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, nowym zjeździe gnieźnieńskim prezydentów 7 państw Europy Środkowej z okazji tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha i w obchodach 600-lecia ustanowienia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jasną Górę odwiedził 4 czerwca.

Niewiarygodnie szybko zbliżamy się do Częstochowy: kiedy zatrzymujemy na kawowy postój o 8.50, do celu mamy jedynie 75 km. Już o 10.30 wjeżdżamy do miasta.

 

 

Piękny, słoneczny dzień sprzyja pogodnemu nastrojowi i wspominaniu zarówno papieskich pielgrzymek, jak poprzednich spotkań z Jasnogórską Panią. Grupa rozchodzi się po terenie sanktuarium; kilka osób, w tym ja, Patrycja i Hanka Rowińska, idą na wieżę, gdzie dziś można zrobić wspanialsze niż kiedykolwiek indziej zdjęcia widokowe.

 

 

W samo południe rozpoczynamy Drogę Krzyżową na wałach. Towarzyszą jej rozważania, napisane przez samego Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Przygotowała je Agnieszka.

 

 

I już tekst I Stacji, a dokładnie jedno – lecz jak ważne! – słowo koresponduje z zacytowanym apelem Papieża: Cóż to jest Prawda? Gdybym na to pytanie rzetelnie odpowiedział, nie wydałbym wyroku śmierci na Syna Bożego – Słowo Przedwieczne, Nauczyciela Prawdy. Sumienie moje powiedziałoby mi: „Ja żadnej winy w Nim nie znajduję”. (…) Uczynię postanowienie, aby w moich myślach, słowach, uczynkach nie było zuchwałej odpowiedzi i zuchwałego wyroku na Chrystusa.

 

 

Przy IV Stacji czytamy: Bo Matka – to serce. W trudzie krzyża trzeba też odrobiny serca. Chrystus spotykając swoją Matkę, pokazuje nam, że trzeba odwoływać się do serca. Tak jest w moim życiu. Szukam serca, szukam matki. Jaka to wielka radość, że jest to Matka Najświętsza, Matka Boga Żywego, Matka Słowa Wcielonego. Zabiegnę drogę tej Matce i złączę swoje życie z Jej życiem, kroki mej drogi – z Jej drogą. I to chyba najwłaściwsze wyjaśnienie celu naszego pielgrzymowania. Przy Stacji V zaskoczenie: W tej świętej wspólnocie zbawiania świata potrzebny Bogu był człowiek. Świat nie może być zbawiony jedynie przez Boga, bez udziału naszego. I człowiek nie może być zbawiony bez własnego udziału. I znowu przy X: Świat nie chce Boga nieznanego. Tylko Grecy czcili nieznanego Boga. Świat chce znać Boga, jak Tomasz, i palce włożyć w Jego bok. I ma do tego prawo. Bo to jest Bóg zbliżający się do nas (…).

 

 

Przy XIV Stacji zalecenie, które możemy odnieść zarówno do naszych prywatnych spraw, jak i do obowiązków wobec Ojczyzny: Dziś żyję jutrem. A chociaż ono do mnie nie należy, bo najważniejsze zadanie człowieka sprowadza się do chwili obecnej, to jednak pamiętać będę o tym, że przyszłość buduję dziś. Oto 4 ważne zasady, które powinniśmy zapamiętać z dzisiejszej Drogi Krzyżowej: kierować się sumieniem, odwoływać się do serca, poznać Boga i już obecnie budować przyszłość.

 

 

Następnie obiad w pobliskiej restauracji „Klimaty” na ul. Wieluńskiej. Za niewielką opłatą dostajemy m.in. pomidorówkę, kotlet z grzybami i ogromne kawałki ciasta. Można też zrobić sobie samemu kawę i herbatę z ekspresu.

 

 

Teraz czeka nas najważniejszy punkt dnia, któremu towarzyszy znaczne umartwienie. Już o 15.00 ustawiamy się przed Kaplicą Cudownego Obrazu; dochodzimy nawet do kraty, przypierani przez tłumy wiernych. Do środka dopuszczono tylko delegację z Węgier i kilkunastu księży (w tym naszego księdza Piotra), którzy odprawią Mszę św. w ponad 600 intencjach! Samo ich przeczytanie zajmuje ponad pół godziny! Wśród nich słychać podziękowanie za 75 lat małżeństwa. Głównym celebransem jest jeden z dawnych przeorów sanktuarium. Wyraża on zaniepokojenie antykatolicką postawą niektórych decydentów i apeluje do wiernych o postawę monarchiczną, a nie antykrólewską, i o dobre wybory. Doprawdy, trudno nie zauważyć analogii do wołań św. Jana Pawła sprzed dwóch dekad w jakże podobnej sytuacji politycznej. My przybyliśmy jednak przede wszystkim, by podziękować Pannie Przenajświętszej za łaski, którymi otacza naszą grupę już od 10 lat. Każdy ma z nas przywiózł również indywidualne intencje. Po Mszy odmawiamy tajemnice radosne różańca świętego. Jest tak ciasno, że trudno nawet uklęknąć.

 

 

O 17.30 opuszczamy Jasną Górę. Prezenty otrzymują najmłodsi uczestnicy pielgrzymki: Wiktor, Albert i jego siostra Patrycja. Patrycja, która kilkakrotnie jeździła już z Grupą Santo Subito na spływy, lecz w Częstochowie jest z nią dopiero po raz pierwszy, wyraża wolę stałej współpracy i prosi o zapisanie na listę mailingową. Do Warszawy wracamy nieomal błyskawicznie, słuchając homilii Świętego Papieża z 1997 r., której tematem była „Maryja u początków źródeł eucharystii”, i śpiewając religijne pieśni wieczorne. Już przed 20.00 jesteśmy w stolicy.

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0384